خبرها

پره‌سر کجاست ، اسالم کجاست !

پره سر کجاست :

ین بخش دارای فرهنگ باستانی می‌باشد ساکنان این منطقه به صورت بومی تالشان هستند که با گذشت زمان گیلکان از شرق به این مکان مهاجرت کرده‌اند و ترکان از غرب یعنی آذربایجان آمده‌اند، کردهای این شهر که دارای جمعیت اندکی هستند در زمان رضا شاه به این منطقه کوچانده شده‌اند؛ پس در نتیجه این شهر دارای فرهنگهای مختلفی است در واقع دارای یک فرهنگ مشترک از همه اقوام ساکن شمال غرب فلات ایران است.

نام این شهر از دو قسمت (پره=محل ماهیگیری) و (سر=پسوند مکان) تشکیل شده است نام قدیمی این منطقه (تالش دولاب) بوده است که یکی از قسمت‌های خمسه تالش بوده است که با تجمع مردم وکوچ اقوام دیگر به کلی تغییر پیدا کرده و به پره سر تبدیل شده است.

نیروگاه سیکل ترکیبی پره سر در روستای نوکنده این بخش واقع شده‌است.پربازدیدترین ها:جاهای دیدنی تهران در زمستانجاهای دیدنی مشهد در زمستانجاهای دیدنی قشم در زمستانجاهای دیدنی کیش در زمستان

نیروگاه کوچک برق آبی نیروگاه ارده نیز در روستای ارده این بخش قرار دارد.

اقلیم

این شهر شامل جلگه و کوهستان است. هوای جلگه در تابستان گرم و مرطوب و در زمستان ملایم و هوای کوهستان در تابستان معتدل و در زمستان سرد است. آستارا با بارش میانگین سالانه در حدود ۱۲۰ روز در سال از نقاط پربارش کشور محسوب می‌شود.

آب و هوای آستارا معتدل و مرطوب و میزان بارندگی سالانه به طور متوسط ۱۵۰۰ میلی‌متر است. رطوبت نسبی در این منطقه بین ۷۵ تا ۸۵ درصد متغیر است. حداکثر بارندگی سالیانه در ایستگاه آستارا ۲/ ۷۸۰ میلی‌متر و دامنه تغییرات بارندگی سالیانه در محدوده مورد نظر بین ۲۰۰۰ میلی‌متر در مناطق ساحلی تا ۷۰۰ میلی‌متر در ارتفاعات نوسان دارد.

متوسط درجه حرارت معادل ۱۷٫۳ درجه سانتی گراد و معدل حداکثر دما ۲۶٫۱ درجه و معدل حداقل دما ۶٫۲ درجه سانتی گراد بوده‌است متوسط روزهای یخبندان در سواحل خزر طی یک دوره ۲۰ ساله، ۱۱ روز در سال برآورد گردیده‌است. با توجه به موقعیت جغرافیایی و ارتفاع از سطح دریا و نزدیکی به اقلیم کوهستان، آب و هوای مرطوب و معتدل، اندکی خنک تر از مناطق پست جلگه‌ای دیگر استان می‌باشد.
جغرافیا

جغرافیای پره سر دلیل پوشش گیاهی غنی گیلان ممتاز بودن اقلیم آن است. ناحیه رویشی هیرکانی مانند یک نوار سبز، حاشیه جنوبی دریای خزر و نیمرخ شمالی رشته کوه البرز را پوشانده‌است. این ناحیه رویشی به خاطر حاصلخیزی خاک، تغییرات دما و بارندگی‌های متعدد، حاوی گونه‌های گیاهی زیادی است. جنگل‌های این ناحیه به صورت نسلی دست‌نخورده و سالم، کمربندی از درختان خزان‌کننده دوران سوم زمین‌شناسی را تشکیل می‌دهند. این جنگل‌ها که از آن به نام‌های جنگل‌های مرطوب و یا خزری یاد می‌شود ارزش‌های زیست‌محیطی و اقتصادی زیادی دارند و در زمره میراث طبیعی جهانی محسوب می‌شوند.

مهمترین کوههای این بخش عبارت اند از: سیاه کوه، آق مسجد، رَزَن، مَرزون سَر، چله، اَریوْدار یا وزمستون. رودهای شفارود و دیناچال در آن جریان دارد. کش رود/ کیش رود از کوههای مغرب شهر سرچشمه می‌گیرد و در پنج کیلومتری شمال غربی آن به دریای خزر می‌ریزد.

پوشش گیاهی این منطقه به سه بخش ساحلی، جلگه‌ای و کوهستانی تقسیم می‌شود. سه رود مهم بخش پره سر شامل رودهای ناو، لمیر و شفارود می‌باشند. درختان بومی منطقه شامل بلوط، شمشاد، راش خزری، انجیلی، ممرز، بلوط، تنگرس (بادام وحشی)، زربین و سرو می‌باشد. انواع دیگری از گیاهان یک ساله و فصلی هم در مناطق جلگه‌ای و ساحلی رشد و نمو می‌کنند.

پوشش گیاهی پره سر مشتمل است بر درختان توسکا، اوجا، افرا، مَمرز، شمشاد، گردو، نمدار، راش، درختان پهن برگ نواحی کوهستانی و جنگلی، و گیاهان دارویی نظیر گل گاوزبان، بارهنگ، ثعلب، گل خطمی، پونه، کاسنی، وَن، غاز ایاقی و مازو

اقتصاد

اهالی پره سر عمدتاً به کشاورزی، باغداری، دامداری و پرورش زنبور عسل اشتغال دارند. محصول عمده آن برنج و دیگر محصولات مهم آن گندم، جو، نباتات علوفه‌ای و میوه‌هایی مانند ازگیل و گلابی و سیب است. صادرات این بخش برنج، میوه، عسل، ماهی، صنایع دستی چوبی، گلیم و جاجیم است. ایجاد کارخانه و کارگاههای چوب بری و نجّاری و تولید فراورده‌های چوبی زمینه اشتغال روستاییان بخش پره سر و نقاط دیگر را فراهم آورده و از مهاجرت آنان به شهر کاسته است. آب کشاورزی از طریق رودخانه و آب آشامیدنی از چاههای عمیق و نیمه عمیق از طریق لوله کشی تأمین می‌شود.

محصولات این منطقه به دلیل قرارگیری در مجاورت دریاچه کاسپین و همچنین جلگه حاصلخیز آن و جاری بودن رودهای دائمی بسیار متنوع است. این محصولات شامل: شالیکاری (برنج)، گندم، مرکبات، کیوی، آلوچه، ماهیگری و شیلات، پرورش ماهیان سردآبی، گیاهان داروئی، گیاهان روغنی و….

تاریخچه

تاریخ پره سر بالطبع وطن مادری ایران بسیار غنی و پربار است. در میان درختان جنگلی و کنارهٔ شمال شرقی شفارود با مناظر زیبا و رویایی جاده‌ای به سمت جنوب غربی راه می‌گشاید که با پشت سر گذاشتن روستاهای مسیر خود چون: دُوران، سیاب، گیلیار، سفیه چوان، اَچِل، بن آوی و طی مسافتی حدود ۳۳ کیلومتر به روستای ییلاقی وسکه و روستای مجاور آن مینه رو، منتهی می‌گردد.

در سالهای اخیر در آن آبادی‌ها گورستان‌های باستانی مهمی شناسایی شده. در کاوش‌های باستان شناسی در این منطقه گورهای مختلفی کشف و لایه برداری شده و علاوه بر اسکلت‌های موجود در گورها، اشیایی همچون ظروف سفالی، مهره‌های تزئینی، النگو، ادوات آهنی، خنجر، سر پیکان، تبر و شمشیر که کاملاً اکسیده شده بودند و به دست آمده، بعضی از اسکلت‌ها نیز به دلیل رطوبت شدید متلاشی و امکان جمع‌آوری آن‌ها برای مطالعات بعدی وجود نداشت. قدمت این گورستان‌ها به دوران اشکانی می‌رسد. از آثار ثبت شده ملی پره سر می‌توان به محوطه وسک و محوطه مزگت اشاره کرد.

این منطقه از نظر فسیل شناسی هم بسیار غنی است زیرا عموماً در مناطق کوهستانی سنگها به صورت رسوبی می‌باشند.

مکانهای دیدنی

سلطان برزکوه
آبشار ویسادار بهترین جاذبه پره سر
ییلاقات پره سر
پارک جنگلی دکتر درستکار
سواحل دریا
بقعه سلطان برزکوه
مقبره سید نجم الدین

شهر پره سر
شهر پره سر
شهر پره سر
شهر پره سر
شهر پره سر
شهر پره سر
شهر پره سر

»معرفی شهر اسالم«

اسالم کجاست؟ ویژگی های جغرافیایی و جمعیتی اسالم

بخش اسالم در دیماه سال 1377 تاسیس گردیده یکی از بزرگترین بخش های شهرستان تالش است. به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ماسال، بخش اسالم در دیماه سال ۱۳۷۷ تاسیس گردیده یکی از بزرگترین بخش های شهرستان تالش است.

مساحت بخش اسالم تقریباً ۳۷۵ کیلومتر مربع می باشد که در غرب استان گیلان در تالش واقع شده است که از طرف شمال به شهرستان تالش، از جنوب به شهرستان رضوانشهر ، از غرب به شهرستان خلخال و از طرف شرق به دریای خزر محدود است.

براساس آخرین تقسیمات کشوری این بخش دارای ۳ دهستان ( اسالم – خرجگیل- خاله را) و یک نقطه شهری بنام اسالم می باشد از ۶۹ آبادی تعداد ۶۰ روستای بالای بیست خانوار دارد.

دهستان اسالم ۳۰ روستا ، دهستان خرجگیل ۱۳ روستا و دهستان خاله سرا ۱۷ روستای بالای بیست خانوار را شامل می شود.

جمعیت و ویژگیهای انسانی:

دهستان اسالم ۱۶۱۱۷ نفر ، ۴۶۳۸ خانوار ، دهستان خاله سرا ۷۴۹۵نفر ، ۲۳۰۷خانوار و دهستان خرجگیل ۶۹۰۴ نفر ، ۱۹۴۱خانوار و شهر اسالم ۱۰۰۴۰ نفر ۲۸۰۹ خانوار می باشد.

زبان :

مردم بخش اسالم با گویش تالشی از ویژگی فرهنگی خاصی برخوردار است. مهمترین وجه شخصیت قومی تالشان اسالم زبان تالشی است ، این زبان یکی از مهمترین و کهن ترین زبان های ایرانی به شمار می آید و به اعتقاد اکثر زبان شناسان و اندیشمندان ، بقایای زبان مادی و پهلوی شمالی را هنوز در خود حفظ کرده است .

اماکن متبرکه ، مساجد و مذهب:

تقریباً۷۰درصد جمعیت بخش اسالم اهل سنت و ۳۰ درصد اهل تشیع می باشد . از مساجد بخش ، تعداد ۱۶ باب مسجد اهل تشیع ۴۲ باب مسجد اهل سنت می باشد .که در مساجد فاروق اعظم و خرجگیل و وارده سرا … نماز جمعه برگزار می شود .یکی از بارزترین ویژگی های مردم بخش اسالم که بسیار مهم و تحسین برانگیز بوده اتحاد و همدلی اقوام و ساکنین این بخش است بطوریکه قومیت های مختلف با تعداد مذاهب در طول تاریخ برادرانه در کنار یکدیگر بوده اند و وحدت و ایثار و فدا کاری و هماهنگی لازم در طول دوران دفاع مقدس نیز از این رهگذر بوده است. اماکن متبرکه این بخش شامل بقعه شاه گرد کوه در میان کوه های جنگلی سرسبز ، بقعه پیرهرات در روستای پیرهرات ، زیارت گاه سیاه علم در روستای سیاه علم واقع است .

کشاورزی و دامپروری :

مهمترین تولیدات کشاورزی این بخش برنج می باشد که تقریباً ۴۱۵۰ هکتار کشت می شود که تقریباً ۹۱۳۰تن محصول می دهد . عده زیادی هم از مردم این بخش به دامپروری و دامداری ، صیادی و پرورش ماهیان سردآبی و گرمابی و زنبورداری و تولید عسل و صنایع دستی مشغول می باشند.

گردشگری: سواحل دریای روستاهای گتگسر (گیسوم) ،گیلک محله آلالان ، آلالان قدیم ، سیاه چال و لمرسفلی- محور اسالم به خلخال – شا ه گردو کوه- آبشار سوله سه – بقعه پیرهرات روستای قدیمی ناو و بقعه سیا اعلم

بهداشتی : این بخش دارای سه مرکز بهداست درمانی اسالم ، خرجگیل ، خلیف آباد و ۲۴خانه بهداشت می باشد.

اداری : این بخش دارای ادارات به شرح زیر می باشد : ۱- بخشداری۲- شهرداری ۳- نیروی انتظامی بخش ۴- حوزه مقاومت بسیج اسالم ۵- برق ۶- آب و فاضلاب شهری ۸- گاز۹- جهادکشاورزی ۱۰ – تامین اجتماعی ۱۱- حوزه آبخیزداری اسالم ۱۲-کمیته امام امام خمینی (ره)۱۳- ۳۸ دهیاری و ۶۰ شورای اسلامی روستا می باشد.

فرهنگی : دارای ۱۱۴آموزشگاه دوره ابتدایی ، دبیرستان وکتابخانه عمومی و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان می باشد .

ورزشی : دارای دو زمین ورزشی اسالم و خلیف آباد و یک سالن سرپوشیده می باشد.

 

اسالم تنها یک جاده جنگلی نیست و جنگل و دشت، گلزار و آبشار و دریاچه این منطقه را به بهشت ایران تبدیل کرده است.
به گزارش خبرنگار میراث فرهنگی باشگاه خبرنگاران، جاده اسالم به خلخال به دلیل کوهستانی بودن حتی در تابستان از آب و هوای سرد و خنک برخوردار است، در اغلب اوقات بویژه در نیمه دوم سال به دلیل بارش برف و باران های سیل آسا بسته بود و مسافران تنها می توانند در این فصول از زیبائی های آن لذت ببرند.

این جاده مسیری برای ورود به بهشت طبیعت است، چرا که جاده خلخال – اسالم تنها یک جاده جنگلی نیست بلکه ترکیبی از جنگل و دشت، گلزار و آبشار و دریاچه است؛ تصویری از زیباترین جاذبه‌های طبیعی که کنار هم چیده شده‌اند.

جاده اسالم به خلخال یک از جاذبه‌های گردشگری ایران است که تاکنون ناشناخته مانده، جاده‌ای با یک مسیر پیچ در پیچ که از خلخال در استان اردبیل شروع شده و با طی فاصله‌ای 70 کیلومتری به اسالم در استان گیلان منتهی می‌شود.

ماههای اردیبهشت و خرداد این جاده پوشیده از گل‌های زیبای شقایق است که در فضای مه آلود جلوه دیگری دارد.

برای رفتن به این جاده خیال انگیز می‌توانید از راه مالرو که تنها مورد استفاده اهالی چند روستا و کوهنوردان و طبیعت گردان است، استفاده کنید. البته مسیر آسفالته اسالم به خلخال هم بی‌نظیر است جاده‌ای با شیب تند و پر از گردنه که اطراف آن پر است از درختان تنومند جنگلی و بوی رطوبت و طبیعی هزار رنگ.

یک ساعتی که در این جاده برانید بتدریج جنگل تمام می‌شود و بعد از آن ییلاق‌های زیبا با چمنزارهای سبز در انتظارتان است. مناظر زیبای دریاچه نئور، پیاده روی در ارتفاعات و مراتع روستای “سوباتان” از زیبایی این مسیر است.

در این منطقه علاوه بر چشم اندازهای زیبای دشت‌های سر سبز و دره‌های مه آلود کلبه‌های کوچکی وجود دارد که پذیرای مسافران و گردشگران است. بعد از گذر از دشت‌های سرسبز می‌توانید در سمت خلخال و روستاهای گردشگری اطراف آن حرکت کنید تا شاهد طبیعت جالب و روستاهای بکر و زیبای آن باشید.

منطقه‌ای که در تمام فصل تابستان، هوایی مطبوع دارد با نسیمی بسیار خنک که همواره در حال وزیدن است. در نزدیکی خلخال آب گرم معروفی به نام “کیوی” وجود دارد.

البته جنگل نوردانی که به این جاده سفر می‌کنند می‌توانند از مسیر روستای “نهالستان پیرسون” در 20 کیلومتری اسالم به خلخال وارد جنگل شده و از این مناطق زیبا و افسونگر طبیعی به سمت بالای جنگل و قله حرکت کنند تا به قله‌ای برسند که به دره “اشراف” معروف است، جایی که زیبایی و فریبندگی آن در حد کمال است؛ جایی مثل بهشت یا اصلا خود بهشت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *